A btyks hatty a madarak osztlynak a ldalakak rendjbe, ezen bell a rceflk csaldjba tartoz faj.
Eurpban s Nyugat-zsiban honos (kelet fel Mongliig ). Egykor a mocsarakban s vizekben gazdag Kzp-Eurpban mindentt meglhetett,de mivel vadszattal s tojsgyjtssel knny kiirtani, az ember valsznleg mr korn visszaszortotta, s feltehetleg csak szak-Eurpa jrhatatlan mocsaraiban maradt fenn. Az elmlt vszzadokban ismt teleptettek hattykat a parkok halastavaira, amiknek ma dszei.
Beteleptettk a kvetkez terletekre is: Izland, Ferer, az Amerikai Egyeslt llamok, Ausztrlia, j-Zland, Dl-afrikai Kztrsasg.
Egyike a legnagyobb rpkpes madaraknak, testhossza 145–160 centimter, szrnynak fesztvolsga 208–238 centimter. A hm testtmege 9–14 kilogramm, a toj 7–11 kilogramm, ezzel az egyik legnagyobb test rpkpes madr. Tollazata tiszta fehr. Szeme barna, csre vrs, nevt ad btyke s kantrja fekete, lba barnsfekete vagy tiszta fekete, nagy szles szhrtyval. A btyk a hmnl jobban fejlett, mint a tojnl.

ll- vagy lassan foly vizeken klt, ahol bsges tpllkra van szksge.Tpllka vzinvnyek rszeibl s magvaibl, rovarokbl, frgekbl, kagylkbl, apr ktltekbl s halakbl ll. Hossz nyakval a tfenkrl tpi a tpllkt, ahol a rck mr nem jelentenek konkurencit.
Termszettl fogva vndormadr, tlen 1000 km-nl tbbet is megtehet, hogy Eurpa enyhbb terletein teleljen. A parokba beteleptett pldnyai gyakran a nagyvrosok be nem fagyott vizein maradnak, ahol mindig eteti ket valaki.
Hosszas, csapkod vzfelszni nekifutssal emelkedik fel, de ha mr a levegben van, kitartan repl. Replskor eveztollai messzirl hallhat ftyl hangot adnak. Akr a tbbi rcefle, vedlskor egyszerre veszti el sszes eveztollt, s ilyenkor tmenetileg rpkptelenn vlik.
Fogsgban akr 50 vig is ell, de szabadon ritka a 7 vnl idsebb madr.
Az ivarrettsget 2-3 ves korban ri el. Monogmiban l. A hattypr a tli hnapokban minden vben jn nszhangulatba. Ilyenkor szorosan egyms mell sznak, s azonos temben mozgatjk nyakukat. A fejket oldalra hajtjk, meghajolnak, s a vzbe mrtjk csrket, nemritkn a partner nyakt tkulcsolva. Przsra hvsknt a toj laposan elnyjtja nyakt a vz felett. Ezutn a hm a htra mszik, slyval a vz al nyomja, s csrvel kapaszkodik partnerbe. Przs kzben a toj hangosan szrcsg.Utnna mindketten felegyenesednek, s ltvnyosan leeresztik csrket. A hattypr hsges kltterlethez, s terletrl krlbell a holvadstl kezdve elzi a tbbi hattyt. A fenyegets legenyhbb formja a szrnycsapkods, az ersebben fenyeget hatty ersen htrahzott nyakkal gyorsan rszik ellenfelre, vgl a vetlytrsak megragadjk egyms nyakt, s szrnyukkal csapkodva prbljk eltolni vagy a vz al nyomni a msikat. Ekzben sok tolat kitpnek, s komoly srlseket is okozhatnak.
Mrciustl jniusig klt. A fszket csak a toj pti, sekly tavak ndasainak szln. Ehhez ndszlakat s gyknyt szaggat le, s maga mg teszi ezeket. Ezt az egyszer mozdulatot tbbszr ismtelve egy nagy halmot alakt ki. Erre a kupacra rakja 6–8 szennyesfehr vagy szennyes halvnyzld tojst. Kotlani a fszekalj felnek leraksa utn kezd. 34-38 napig klt; ekzben a hm a fszek kzelben rkdik. A fszkt vd hatty az embert is megtmadja: ilyenkor teljes magassgban felgaskodik, s flelmetesen csapkod szrnyval. Ha ellensge ettl nem menekl el, akkor feladja a kzdelmet, s visszavonul.
A flig fszekhagy fikkat mindkt szl vezeti, st, rendszeresen a htukra is veszik ket. A kis btyks hattyk 3-4hnapos koruktl nllak, de mg egy vig a szlk kzelben maradnak. A vad hattyfikk szrke pelyhesek, a tenysztett fajtk fiki viszont fehrek, vagy rszben fehrek, rszben szrkk. A vadhattyk fiatalkori tollazata is szrke. Csak a kvetkez vedls utn lesznek fehrek s egyidejleg ivarrettek.

(a kpen jl lthat a hatty ''btyke'', amirl nevt kapta.)
sajt gpels, forrs: Wikipdia
|